PIŁA: MAGICZNY DZIEŃ KOBIET W 95. ROCZNICĘ POWSTANIA KOBIECEJ POLICJI

ilustracja

Szkoła Policji w Pile uczciła 95. rocznicę powstania Policji Kobiecej organizując niebanalne spotkanie z okazji Dnia Kobiet.

MAGICZNY DZIEŃ KOBIET

Każdego roku 8. marca to dzień okazania wdzięczności i wyrażenia szacunku dla kobiet. Dlatego w pilskiej Szkole z tej okazji zostało zorganizowane wyjątkowe spotkanie.
Uroczystość Międzynarodowego Dnia Kobiet rozpoczęła się od wręczenia wszystkim paniom kwiatów i przekazania im wspaniałych życzeń.
Nie obyło się bez specjalnych atrakcji. Nasze panie były świadkiem magicznego występu iluzjonisty – Wojciecha Mierzwickiego. Młody „magik” – jak sam siebie określał, zaprezentował efektowne pokazy, które wzbudziły zaskoczenie i pozostawiły wyjątkowe wspomnienia.

Zagrał również zespół Avans Blues, który wystąpił ze specjalnie przygotowanym na tę uroczystość repertuarem. Tradycją stało się już, że tworzą go słuchacze odbywający szkolenia w naszej Szkole.

Uroczystość odbyła się dzięki ogromnemu zaangażowaniu męskiej części kadry kierowniczej oraz wsparciu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Szkole Policji w Pile.

  Galeria Foto 

95. LAT KOBIECEJ POLICJI

Mówiąc o Polskiej Policji wyobrażamy sobie policjantów patrolujących ulice naszego miasta, radiowozy służbowe oraz stojących obok funkcjonariuszy, specjalistów- techników kryminalistyki, ekspertów w laboratoriach, przewodników psów służbowych, instruktorów… I choć dzisiaj myślimy o nich przez pryzmat zadań jakie wykonują, niespełna 100 lat temu widok kobiety – policjantki w mundurze wywoływał zdziwienie i mieszane uczucia.

Polską Kobiecą Policję powołano dokładnie 26 lutego 1925 roku pod wpływem szerzących się form przestępczości wśród nieletnich, prostytucji czy handlu ludźmi. Tworzyła i kierowała nią Stanisława Paleolog wyznaczając jej jednocześnie podstawowy cel – pomoc kobietom. Kandydatki musiały sprostać restrykcyjnym wymaganiom. Policjantką mogła zostać jedynie panna lub bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 35 lat, o wzroście minimum 164 cm. Musiała odznaczać się dobrym zdrowiem oraz zapewnić, że przez 10 lat nie wyjdzie za mąż – pod rygorem wydalenia za służby. Na pierwszym kursie przeszkolono 30 kobiet, z czasem ich liczba stale wzrastała, zaczęto dostrzegać ich potencjał i formacja zaczęła prężnie się rozwijać.

Te i wiele innych istotnych informacji o początkach kobiet w Polskiej Policji przekazała podczas swojego wykładu, goszcząca w murach naszej Szkoły, podkom. Izabela Wójciak z Biura Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP.

Aktualnie kobiety – funkcjonariuszki zajmują również stanowiska komendantów, naczelników oraz kierowników, na wszystkich szczeblach organizacyjnych Policji. Jednak zapewnienie najwyższego stopnia bezpieczeństwa obywateli nie byłoby możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie oraz umiejętności kobiet pracujących w Policji na stanowiskach cywilnych.

 

Galeria Foto 

 

WP/Magdalena Pałys