Blisko 100 tys. zł zebrano dotąd na budowę pomnika Bohdana Smolenia, który w czerwcu 2020 roku ma zostać odsłonięty w centrum Poznania. Pomnik zacznie powstawać w styczniu, cały czas trwa zbiórka pieniędzy na jego budowę.
Bohdan Smoleń zmarł w grudniu 2016 roku, przez lata był związany ze stolicą Wielkopolski. Pomnik stworzony według projektu Piotra Sochy ma stanąć na skwerze między ulicą Rybaki a Strzałową.
Środki na monument upamiętniający legendę polskiego kabaretu były dotąd zbierane m.in. na letnich festiwalach kabaretowych, występach kabaretów i kabareciarzy w całej Polsce. Do budowy pomnika dołożyli się m.in. policjanci i miłośnicy strzelectwa.
Pomysłodawca przedsięwzięcia, wieloletni współpracownik i przyjaciel artysty Krzysztof Deszczyński powiedział PAP, że do tej pory zebrano połowę środków potrzebnych na budowę pomnika i jego odsłonięcie. Zastrzegł, że w styczniu, niezależnie od zgromadzonej kwoty, zacznie się przygotowywanie pomnika.
Odsłonięcie ma nastąpić w dniach poprzedzających przypadający 9 czerwca dzień urodzin Bohdana Smolenia.
“Wydarzenia związane z odsłonięciem pomnika odbywać się będą przez cały pierwszy weekend czerwca, z udziałem kabareciarzy, artystów, twórców z całej Polski. Zaplanowaliśmy działania światłem, dźwiękiem i żartem. Pokażemy Smolenia w różnych formach i formatach” – powiedział PAP Deszczyński.
Pomnikowy Bohdan Smoleń będzie siedział na krześle przy kawiarnianym stoliku. Drugie krzesło będzie wolne i będzie zachęcało do tego, by się przysiąść i pogadać z artystą. Projekt pomnika został wybrany w konkursie zorganizowanym przez Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.
Pieniądze na budowę pomnika od kilku miesięcy zbierane są m. in. w trakcie organizowanych w całej Polsce wydarzeń kabaretowych. Deszczyński przyznał, że środki spływają, choć nie takim strumieniem, jakiego można by się spodziewać.
Do pomnika dołożyły się dotąd m.in. producent autobusów z podpoznańskiego Bolechowa i poznańska grupa piwowarska. Jedna z poznańskich strzelnic zorganizowała memoriał strzelecki im. Bohdana Smolenia, w ramach którego także gromadzono środki.
Do budowy pomnika dołożył się także NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego.
Szef policyjnego związku zawodowego w Wielkopolsce podinsp. Andrzej Szary powiedział PAP, że monument Smolenia to jedyny pomnik artysty, do którego związek się dołożył.
“Bohdan Smoleń to nie tylko jedna z ikon kabaretu, jeden z symboli Poznania, ale też człowiek który pomagał innym. Przy wielu organizowanych przez nas inicjatywach wystarczył tylko jeden telefon, by Smoleń przyjechał i pomagał występując. Sam jestem zdziwiony, że jeszcze trwa zbiórka pieniędzy na pomnik dla takiego człowieka” – powiedział PAP Szary.
W sobotę w Poznaniu organizowane są koncerty charytatywne na rzecz budowy pomnika Bohdana Smolenia “Smoleń wiecznie żywy”. Pieniądze na budowę pomnika cały czas można wpłacać na specjalne konto Stowarzyszenia Zostań Gwiazdą Kabaretu.
Deszczyński powiedział, że wpłatę brakującej kwoty zadeklarowała Fundacja Stworzenia Pana Smolenia. Podkreślił, że zrobi wszystko, by organizacja, zamiast dokładać się do pomnika, miała środki na działalność statutową – celem fundacji jest pomoc osobom niepełnosprawnym poprzez prowadzenie zajęć hipoterapeutycznych.
Bohdan Smoleń należał do artystów najmocniej kojarzonych ze stolicą Wielkopolski. Największą popularność zdobył, występując wraz z Zenonem Laskowikiem w poznańskim kabarecie Tey. Kabaret ten był w latach 70. i 80. ub. wieku jednym z symboli miasta.
Artysta urodził się 9 czerwca 1947 r. Ukończył Wydział Zootechniki Akademii Rolniczej w Krakowie. Występował w filmach i na estradzie; młodsze pokolenia kojarzą go z rolą listonosza Edzia w serialu “Świat według Kiepskich”. W 2007 roku w Baranówku pod Mosiną (Wielkopolskie) stworzył Fundację Stworzenia Pana Smolenia.
Zmarł po długiej chorobie 15 grudnia 2016 roku.