O kolejnej petycji zgłoszonej do sejmowej Komisji Petycji, tym razem w sprawie zatrudnienia cudzoziemców w PSP, pisze w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej Bożena Wiktorowska w artykule zatytułowanym: „Cudzoziemcy chcą do polskich służb”. Komisja zajmie się tą petycją na jutrzejszym (15.01.) posiedzeniu.
Przypomnijmy, iż podobna petycja o zatrudnieniu cudzoziemców w Policji nie zyskała poparcia resortu spraw wewnętrznych i administracji, który stwierdził, iż wymóg posiadania obywatelstwa polskiego, uzasadniony jest szczególnym wymogiem wierności i lojalności wobec państwa oraz dbałości o jego interesy. Petycja została przez Komisję ds. Petycji odrzucona.
Według autora petycji konieczność zatrudnienia obcokrajowców w służbach wynika między innymi ze zmniejszonej dzietności, niżu demograficznego i z postulatów związków zawodowych, które: „chcą wymóc na stronie rządowej przywrócenie dla wszystkich funkcjonariuszy możliwości przechodzenia na emeryturę po 15 latach, bez względu na wiek”…
W artykule zacytowana jest wypowiedź przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Rafała Jankowskiego – Byłbym bardzo ostrożny w dopuszczaniu do służby cudzoziemców już po sześciu miesiącach pobytu w Polsce – przestrzega Rafał Jankowski. To nie jest bowiem praca, tylko służba pełniona z narażeniem zdrowia i życia, której ważnym elementem jest patriotyzm,
W ocenie związkowców nie powinno być przeszkód, aby do służb przyjmować cudzoziemców. Szczególnie cenne byłoby pozyskiwanie do resortów siłowych fachowców, których wiedza byłaby wykorzystywana do poprawy bezpieczeństwa kraju.
– Ale takie osoby muszą być zasymilowane ze społeczeństwem. I powinny przejść procedurę związaną z nabyciem polskiego obywatelstwa – dodaje Jankowski.
Omówienie i fot. (jp)
W załącznikach:
1. Treść petycji
2. Opinia Biura Analiz Sejmowych