Minister Dworczyk podczas piątkowej konferencji prasowej poinformował między innymi, że od 22 marca rozpoczną się szczepienia służb mundurowych, czyli grupy +1c+ Grupa ta będzie szczepiona szczepionkami AstraZeneca – zapowiedział.
Zaszczepiliśmy już ponad 2,5 mln Polaków. Od kilku dni Polska zajmuje 1. miejsce, jeśli chodzi o liczbę dawek na 100 osób populacji wśród największych państw Unii Europejskiej. 3 mln obywateli zostanie zaszczepionych do końca marca. Szczepienia obejmą kolejne grupy m.in. osoby przewlekle chore, osoby w wieku 60-65 lat, a także służby mundurowe. Mimo opóźnionych dostaw, proces szczepień w naszym kraju jest płynny. Pamiętajmy, że wciąż obowiązuje nas zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. Aby akcja szczepień mogła przebiegać w sposób stabilny, konieczne jest nasze odpowiedzialne zachowanie.
Ponad 2,5 mln zaszczepionych Polaków
Odnotowaliśmy 2,5 mln wykonanych szczepień. Ponad 1,69 mln to szczepienia 1. dawką. Dane wskazują, że Polska od kilku dni zajmuje 1. miejsce, jeśli chodzi o liczbę dawek na 100 osób populacji wśród największych państw UE. Warto podkreślić, że jedynie 4 tys. dawek na 2,5 mln wykonanych szczepień zostało utylizowane.
„Przy tej okazji podziękowanie należy się personelowi medycznemu, który pracuje w ponad 6 tys. punktów szczepień” – dodał Michał Dworczyk – pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.
Szczepionki przeciw COVID-19 są bezpieczne. Zanotowaliśmy niewielki odsetek niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). NOP wystąpiły jedynie u 0,094 proc. pacjentów. Warto podkreślić, że ponad 84 proc. to NOP o charakterze łagodnym, 15 proc. o charakterze poważnym i 0,7 proc. o charakterze ciężkim. Każdy taki przypadek jest analizowany.
Plany na I kwartał 2021 roku
Ograniczenie dostaw i zmiany harmonogramu, które wprowadzają producenci szczepionek, nie pozwalają nam wykorzystać potencjału, jaki mamy. Jednak mimo opóźnionych dostaw, proces szczepień w naszym kraju przebiega płynnie.
„Jesteśmy w lepszej sytuacji niż inne kraje europejskie. Niektóre wstrzymały szczepienia drugą dawką” – podkreślił Michał Dworczyk podczas konferencji.
Zmiany w harmonogramie dostaw utrudniają nam realizację Narodowego Programu Szczepień. Producenci szczepionek w grudniu 2020 deklarowali dostarczenie 14 mln szczepionek. Dzisiaj deklarowana liczba dla Polski w I kwartale to nieco ponad 8 mln dawek. Jeśli dystrybutorzy wywiążą się ze zobowiązań, będziemy w stanie zaszczepić więcej niż 3 mln osób na przełomie marca i kwietnia.
Do końca I kwartału 2021 roku planujemy:
- na początku marca – zakończyć proces szczepień nauczycieli,
- od 7 marca – szczepienia uzupełniające kadry medycznej,
- 15 marca – rozpocząć szczepienia osób przewlekle chorych (grupa 1B),
- 22 marca – rozpocząć szczepienia służb mundurowych (grupa 1C) oraz osób w wieku 60-65 lat.
„Wszystkie plany uzależnione są od dostaw szczepionek. Mamy zapas szczepionek, ale bez płynności dostaw nie uda nam się tego zrealizować” – podsumował minister Michał Dworczyk.
Wzrost zakażeń COVID-19
Liczba zakażeń koronawirusem z tygodnia na tydzień wzrasta. W ostatnich dniach to ponad 23 proc. Dziś odnotowaliśmy blisko 8 800 nowych przypadków. Porównując ostatnie dwa tygodnie, zauważyliśmy także znaczący wzrost skierowań na testy – 18 proc.
„Widzimy wzrost przypadków brytyjskiej mutacji koronawirusa w Polsce. Przed chwilą dotarła do mnie informacja, że w kraju pojawiła się również mutacja południowoafrykańska” – dodał minister zdrowia Adam Niedzielski.
Obecnie mamy ok. 26 tys. łóżek przeznaczonych na walkę z COVID-19. W tym tygodniu ponownie wzrosła liczba osób hospitalizowanych. Zajętych łóżek jest aktualnie ok. 12-13 tys.
Wzrost liczby zachorowań jest spowodowany pojawieniem się nowych mutacji wirusa w naszym kraju oraz zmniejszeniem dyscypliny społecznej. Pamiętajmy, że wciąż obowiązuje nas zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej. W dalszym ciągu apelujemy o przestrzeganie zasady DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. To od naszego zachowania zależy skala 3 fali koronawirusa w Polsce.