Wieczorem 11 lutego br. w Centrum Rekreacyjno-Sportowym m. st. Warszawy w Dzielnicy Bielany odbyła się uroczystość otwarcia turnieju piłkarskiego upamiętniającego bohaterskiego policjanta z KSP, który zginął dziesięć lat temu.
Na galę przybyła rodzina podkom. Andrzeja Struja, zaproszeni goście, zawodnicy i przedstawiciele służb mundurowych, w tym oczywiście policjanci. Naszą formację reprezentowali: Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak i Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej.
Podkom. Andrzej Struj zginął 10 lutego 2010 r. na warszawskiej Woli, gdy będąc na urlopie podjął interwencję wobec dwóch chuliganów. Obezwładniony przez policjanta napastnik miał ukryty nóż, który udało mu się wydobyć, gdy drugi z bandytów wrócił na miejsce i zaatakował funkcjonariusza od tyłu. Ciosy nożem okazały się śmiertelne. Sprawców, którzy zbiegli z miejsca zbrodni bardzo szybko zatrzymano i rok później skazano. W czasie pogrzebu policjanta 19 lutego 2010 r. na Pradze Północ odbywały się finały II Halowych Mistrzostw Warszawy Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Komendanta Głównego Policji.
Na czas złożenia trumny do grobu przerwano rozgrywki i wszyscy minutą ciszy oddali hołd policjantowi. Właśnie wtedy Andrzej „Pułkownik” Kuczyński, organizator stołecznych zawodów i obecny podczas rozgrywek Andrzej Strejlau postanowili zorganizować turniej poświęcony stołecznemu policjantowi. Takie rozgrywki odbyły się w maju 2010 r. Teraz, co roku zawody upamiętniające bohaterskiego stróża prawa organizowane są w okolicach rocznicy Jego śmierci. Andrzej Struj miał niespełna 42 lata, osierocił dwie córeczki.
W tym roku XI Międzynarodowy Turniej Służb Mundurowych w Piłce Nożnej Halowej im. podkom. Andrzeja Struja zaplanowano na 11 – 13 lutego. W gali otwarcia uczestniczyli najbliżsi policjanta, zawodnicy i licznie zaproszeni goście. Obecny był Pierwszy Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Dariusz Augustyniak, Komendant Stołeczny Policji nadinsp. Paweł Dobrodziej, prezes Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej Zdzisław Łazarczyk, legendarny trener Andrzej Strejlau, wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów Benedykt Nowak, przewodniczący Rady Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach nadinsp. w st. spocz. Władysław Padło oraz prezes Stołecznej Grupy Wojewódzkiej IPA Andrzej Kropiwiec. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych oraz stowarzyszeń i firm, które wsparły przedsięwzięcie.
Zebrani minutą ciszy uczcili pamięć podkom. Andrzeja Struja oraz zmarłego nagle kilka dni wcześniej sierż. Pawła Wyszczelskiego z OPP w Olsztynie, który miał sędziować piłkarskie rozgrywki. Delegacja stołecznych policjantów z hali sportowej udała się na miejsce śmierci Andrzeja Struja, aby złożyć tam wieniec. Podczas gali zaprezentowano grupy, w jakich będą toczyć się rozgrywki pucharowe. Na scenę zostało wniesione trofeum główne zawodów – Puchar Komendanta Głównego Policji. Dziesięciolatkowie Alicja i Filip wnieśli piłkę do rozgrywek, którą nadinsp. Dariusz Augustyniak wręczył sędzi głównej turnieju Katarzynie Netkowskiej i oficjalnie otworzył zawody.
W części artystycznej zaśpiewał Krzysztof Ciborski z KPP w Rypinie, znany z programu „Must be the music”, który na gali wystąpił z zespołem z Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.
Turniej zgromadził w tym roku 63 drużyny, które przez dwa najbliższe dni rywalizować będą na sześciu warszawskich boiskach. Organizatorami turnieju, nad którym patronat honorowy objął Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i Polski Komitet Olimpijski jest Gabinet Komendanta Głównego Policji, Komenda Stołeczna Policji, Stołeczna Grupa Wojewódzka Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA oraz Region CBŚ SGW Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA. Współorganizatorami są Urzędy Dzielnic m. st. Warszawy: Bielan, Bemowa, Woli, Pragi Północ i Zarząd Główny NSZZP. Patronat medialny objął miesięcznik „Policja 997”, na łamach, którego w marcu zostanie opublikowana relacja z rozgrywek.
Tekst i zdjęcia Paweł Ostaszewski/ Miesięcznik „Policja 997”