17 czerwca 2017 roku na polanie na Wykusie odbyły się uroczystości upamiętniające dowódców Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej Jana Piwnika „Ponurego” oraz Eugeniusza Kaczyńskiego „Nurta”. Uroczystość zapoczątkowała Msza Święta Polowa.
W uroczystości Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów woj. świętokrzyskiego reprezentował Przewodniczący – Jerzy Kaniewski.
Po zakończeniu Mszy świętej zostały wręczone Policyjne Odznaki „Ponurego”.
Podkom. Zbigniew Kaliszewski z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach oraz st. sierż. Łukasz Bukała z Komisariatu Policji IV w Kielcach zostali dziś wyróżnieni Honorową Policyjną Odznaką Zasługi im. „Ponurego”. Nadanie odznaki nastąpiło podczas corocznych uroczystości na leśnej polanie „Wykus” upamiętniających walki świętokrzyskich partyzantów oraz bohaterstwo i ofiarę żołnierzy Armii Krajowej. W tej podniosłej chwili uczestniczył m.in. Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji KGP kom. Krzysztof Musielak, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak, Wicewojewoda Świętokrzyski Andrzej Bętkowski oraz Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak.
Polana „Wykus” położona w Lasach Siekierzyńskich w Puszczy Jodłowej u stóp Gór Świętokrzyskich już po raz kolejny była świadkiem uroczystości poświęconych życiu i działalności płk. Jana Piwnika „Ponurego”.
Tegoroczna koncentracja Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich przypadła w 26. rocznicę nawiązania porozumienia Środowiska „PONURY”-„NURT” z kierownictwem Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W związku z tym w ramach obchodów wczoraj w Starostwie Powiatowym w Starachowicach odbył się Panel Historyczny dotyczący historii Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt” w 60. rocznicę jego powstania. Później wszyscy spotkali się przed Ławeczką „Halnego” w Starachowicach, gdzie śpiewano pieśni patriotyczne i można było obejrzeć przedstawienie.
Dziś ze Starachowic wystartował II Marszobieg ku pamięci żołnierzy Armii Krajowej i Cichociemnych WYKUS’43, a popołudniu na polanie Wykus położonej w Puszczy Jodłowej, spotkali się m. in. policjanci garnizonu świętokrzyskiego, przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, żołnierze oraz harcerze. Uczczono w ten sposób życie i działalność płk. Jana Piwnika „Ponurego”, patrona świętokrzyskich policjantów, a także bohaterstwo i ofiarę żołnierzy Armii Krajowej.
To właśnie w tym miejscu, na leśnej polanie położonej w sercu Gór Świętokrzyskich przebywali żołnierze Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej, którymi dowodził Jan Piwnik „Ponury”.
Wszyscy uczestniczący w uroczystości byli świadkami nadania Policyjnej Odznaki „Ponurego” zasłużonym policjantom.
W tym roku jednym z nich był podkom. Zbigniew Kaliszewski dyżurny w Komendzie Miejskiej Policji w Gliwicach, który nie raz wykazywał się odagą przyczyniając się do ratowania ludzkiego życia. Do ostatniej takiej sytuacji doszło 5 września 2016 roku na plaży w Ustce, gdzie funkcjonariusz wypoczywał wraz z rodziną. W pewnym momencie zauważył topiącego się w morzu chłopca. Policjant błyskawicznie zorientował się, że ojciec dziecka nie może udzielić mu pomocy i wskoczył do wody. Pomimo trudnych warunków wyciągnął wyczerpanego ośmiolatka na brzeg.
Dziś odznaczony został także starszy dzielnicowy st. sierż. Łukasz Bukała z Komisariatu Policji IV w Kielcach, który również na szczególne wyróżnienie zasłużył sobie ratując życie ludzkie. W dniu 6 lutego 2017 roku przebywając na urlopie wypoczynkowym dowiedział się, że w jednym z domów nieopodal doszło do pożaru. Natychmiast ruszył na miejsce, gdzie w oknie płonącego budynku spostrzegł kobietę. Próbował dostać się do środka, jednak zbyt duży ogień i żar uniemożliwiał mu to. Dlatego podbiegł do okna, w którym widział kobietę, wszedł do środka i wyciągnął ją na zewnątrz. Jak się okazało, miała ona problemy z poruszaniem się i sama prawdopodobnie nie potrafiłaby opuścić budynku.
Przypomnijmy, odznaka „Ponurego” przyznawana jest funkcjonariuszom Policji honorowo. Każdy z nich wykazał się nieprzeciętną odwagą, brał czynny udział w ratowaniu ludzkiego życia lub działał ze szczególnym poświęceniem stojąc w obronie prawa, życia i mienia.
Jednak to nie jedyne wyróżnienia jakie dziś wręczono. Szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej wręczono medale „Pro Patria”. W ten sposób uhonorowano m.in. Komendę Wojewódzką Policji Kielcach. Medal odebrał Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak z rąk p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Józefa Kasprzyka, który to dokonał również aktu dekoracji sztandaru Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Wśród zasłużonych osób znalazła się także asp. Monika Kalinowska z Komedy Powiatowej Policji w Starachowicach.
Całą uroczystość uświetnił występ Orkiestry OSP z Bodzentyna. Głównymi organizatorami spotkania na Wykusie był Obwód Świętokrzyski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”. W przedsięwzięcie jak co roku włączyła się świętokrzyska Policja.
Opr. MT
Źródło: KWP w Kielcach