Nasze jednoznacznie zapisane sformułowania mogą być kwestionowane, dlatego zdecydowaliśmy się uregulować kwestię kar za nieprzestrzeganie rygorów w ustawie – powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.
– Ustawa epidemiczna w wielu obszarach ma swoje limity. Nasze jednoznacznie zapisane sformułowania mogą być kwestionowane. Zdecydowaliśmy się uregulować kwestię kar, mandatów za nieprzestrzeganie rygorów w ustawie. Sformułowaliśmy ten zapis w formie jednoznacznej. Apeluję więc, żeby spędzić święta w gronie najbliższej rodziny – powiedział premier.
– Jeśli chodzi o sylwestra, to mocno ograniczamy działania gospodarcze, możliwości organizowania imprez okolicznościowych. Apel do wszystkich państwa, by tych obostrzeń przestrzegać, bo tak możemy uratować tysiące istnień ludzkich. W tym roku zabawa sylwestrowa niech będzie w jak najmniejszym gronie i bez przemieszczania się – dodał Morawiecki.
Pamiętajmy, że nie miejsca zarażają, a skupiska ludzi. Tutaj Radzie Ministrów chodziło o to, w trosce o nasze zdrowie, aby ludzie, zwłaszcza sobie obcy, nie spotykali się w grupach, ponieważ wtedy łatwiej może dojść do zarażenia się i transmisji wirusa. Ten przepis został wprowadzony na kilkanaście godzin i myślę, że każdy człowiek, który jest odpowiedzialny, któremu zależy na tym, aby nie zarazić innych i samego siebie, jest w stanie powstrzymać się, by przez ten krótki okres nie wychodzić z domu, jeżeli nie jest to naprawdę poparte jakąś bardzo ważną potrzebą życiową – uważa rzecznik KGP Mariusz Ciarka.
Insp. Ciarka zapewnia, że policja nie będzie tego dnia organizować specjalnych akcji pod jakimś kryptonimem ani wysyłać na ulice tajniaków. Ale patrole mundurowych mogą zatrzymywać osoby, które w godz. 19-6 pojawią się na ulicach miast.
DZIENNIK USTAW 2020 R. POZ. 2316
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 grudnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Data ogłoszenia: 2020-12-21
Jak możemy przeczytać w tekście wydanego przez rząd rozporządzenia: “Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie” w dwóch przypadkach:
Pierwszym z nich jest wykonywanie czynności służbowych, zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej. Drugim jest natomiast “zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego”.
Zgodnie z rozporządzeniem w dniach 28 grudnia – 17 stycznia nie będą mogły działać: dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, Aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów. Jak się okazuje, objęci ograniczeniami mają być nawet członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych.
Do 17 stycznia zakazuje się organizowania zgromadzeń, z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji, przy czym nie może w nich uczestniczyć więcej niż pięć osób. Tak jak dotychczas, uczestnicy zgromadzenia muszą zakrywać usta i nos, są także zobowiązani do zachowania co najmniej 1,5 m odległości między sobą. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Do limitu na imprezach organizowanych w domu nie będzie się wliczało zarówno gospodarzy spotkania, jak i osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Zgodnie z rozporządzeniem, od 28 grudnia do 17 stycznia w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m.kw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. W galeriach będą jednak mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.
Utrzymane zostały także godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 sklepy spożywcze, drogerie, apteki oraz poczty będą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia