W czwartek 26 listopada pod siedzibą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbędzie się honorowa zbiórka krwi pod hasłem „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”. Od 8.00 do 13.00 ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa będzie oczekiwał na wszystkich krwiodawców. Szczególnie teraz, w czasie pandemii podzielenie się cząstką siebie ma ogromne znaczenie dla zdrowia innych. Zapraszamy do honorowego oddania krwi dla potrzebujących, rannych i chorych!
Ambulans krwiodawstwa pod siedzibą katowickiej komendy wojewódzkiej.
Osoby oddające krew , zbliżenie na ręce i aparaturę.
Trwa 9 edycja ogólnopolskiej akcji honorowego oddawania krwi służb mundurowych pod hasłem „Nasza Krew – Nasza Ojczyzna”. Wydarzeniu patronuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Sprawiedliwości, Minister Zdrowia i Sekretarz Stanu – Szef Krajowej Administracji Skarbowej.
W czwartek 26 listopada od 8.00 do 13.00 kolejny raz mundurowi i pracownicy cywilni oraz wszyscy, którzy odwiedzą w tym czasie katowicką komendę wojewódzką, będą mogli honorowo oddać krew dla osób potrzebujących, rannych i chorych. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic oczekiwać będzie na parkingu przed wejściem głównym do budynku przy ul. Lompy 19.
Gorąco zachęcamy zarówno policjantów, jak i krwiodawców z pozostałych zaprzyjaźnionych służb, a także wszystkich chętnych, do czynnego udziału w zbiórce. Ta prosta forma pomocy może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia.
Pamiętajmy, że dzielenie się krwią nic nie kosztuje. Życiodajny płyn trafia do szerokiej grupy odbiorców, m.in. rannych w wypadkach, osób przewlekle chorych, kobiet w ciąży oraz dzieci.
Aby zostać krwiodawcą, trzeba być zdrową osobą w wieku od 18 do 65 lat, o wadze powyżej 50 kilogramów oraz posiadać przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Wskazane jest wcześniejsze zjedzenie lekkiego posiłku, gdyż nie zaleca się oddawania krwi na czczo. Każdy honorowy dawca kwalifikujący się do oddania krwi, może jednocześnie zostać honorowym dawcą szpiku.
Krew mogą oddać osoby: – bez jakichkolwiek objawów infekcji (kaszel, katar, duszność, gorączka), – z ujemnym wywiadem epidemiologicznym (bez kontaktu z osobą chorą na covid-19 i osobami na kwarantannie).
Jednocześnie przypominam, że z uwagi na sytuację epidemiczną dawcy muszą stosować się do rygoru sanitarnego również podczas wypełniania ankiet i oczekiwania na wejście do ambulansu (stosowanie środków dezynfekcji, zachowanie dystansu, zakrywanie ust i nosa).
Zapraszamy do przyłączenia się do akcji!