Dziś w Katowicach rozpoczął się szczyt klimatyczny ONZ. Konferencja potrwa blisko dwa tygodnie do 14 grudnia. Podczas szczytu ma zostać przyjęta mapa drogowa realizacji Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej w pełni globalnej umowy na rzecz klimatu.
Wiceminister środowiska Michał Kurtyka w imieniu Polski przejął przewodnictwo, prezydenturę nad szczytem klimatycznym ONZ w Katowicach. Będziemy ją sprawować do następnego szczytu klimatycznego COP25 w 2019 r.
Pierwsza plenarna sesja konferencji klimatycznej w stolicy Górnego Śląska rozpoczęła się po godz. 11.30. Na jej początku Kurtyka przejął prezydencję, przewodnictwo nad szczytem od premiera Fidżi, prezydenta COP23 Franka Bainimaramy. Polska będzie przewodniczyć negocjacjom klimatycznym do pierwszego dnia kolejnego szczytu klimatycznego COP25 w 2019 r.
***********************
Media pełne są doniesień na temat warunków zakwaterowania policjantów ściągniętych z całego kraju do zabezpieczenia przebiegu obrad Szczytu COP24. Komenda Główna Policji dementowała informacje o skandalicznych warunkach zakwaterowania i wyżywienia funkcjonariuszy. Wskutek wystąpienia gwałtownego pogorszenia warunków atmosferycznych niewypałem zakończył się pomysł zakwaterowania elity antyterrorystów pod namiotami. W ostatniej chwili umieszczono ich w nowej siedzibie OPP w Krakowie.
Z każdego takiego przypadku płynie nauka i doświadczenie ale też coraz bardziej uwidaczniają się błędy logistyczne i niedostatki wyposażenia. O tym też była mowa w postulatach protestujących, wszakże skupiono się jak dotąd na postulatach płacowych, emerytalnych i L4. Jak widać, jest w formacji nadal bardzo wiele do zrobienia.
Coraz cieńsza jest linia wytrzymałości funkcjonariuszy na niedostatki logistyki i organizacji służby. Krańcowym przykładem desperackiej reakcji były wpisy w internecie policjanta z 26-letnim stażem, który odpowiadać będzie za grożenie śmiercią komendantowi wojewódzkiemu policji. Przez wpis na Facebooku. Policjanta będzie bronił znany adwokat Jerzy Feliks.
Dobrze podsumowuje opisane problemy komentarz Macieja Dziergasa, wiceprzewodniczącego ZW NSZZ Policjantów woj. śląskiego.
(…) COP24 z pewnością przysporzy policjantom przejściowych ograniczeń i wyrzeczeń. Taka niestety jest nasza służba. Niektórzy policjanci będą mieć wobec tego krytyczne zdanie. Na analizę przyjdzie czas po zakończeniu zabezpieczenia. Uwagi winno kierować się drogą służbową lub za pośrednictwem NSZZ Policjantów – przekazał Maciej Dziergas. Policjant dodaje, że obecnie coraz częściej można zaobserwować na portalach społecznościowych, że „służbowe przemyślenia artykułowane są w sposób nie tylko niecenzuralny, ale i nielicujący z godnością noszonego munduru, poprzez używanie inwektyw czy gróźb pod adresem określonych osób, w tym innych policjantów”(…)
**************************
Kolejnym tematem drążonym w mediach jest kwestia wypowiedzi nadinsp. Daniela Kołnierowicza. Komendant w Radiu Białystok wzywał do pisania anonimów na posłankę PO, która sygnalizowała nieprawidłowości w funkcjonowaniu podlaskiej policji.
Jarosław Szymczyk polecił wszcząć postępowanie wyjaśniające w sprawie karygodnych wypowiedzi szefa wojewódzkiej policji w Białymstoku.
Istnieje podejrzenie, że swoimi wypowiedziami Daniel Kołnierowicz złamał przepisy ustawy o policji. Chodzi po pierwsze o podejrzenie złamania zasad etyki, a także apolityczności. Postępowanie wyjaśniające jest wstępem do dyscyplinarnego. To ostatnie jest wszczynane, jeśli potwierdzają się podejrzenia. Czynności w tej sprawie prowadzone są w ramach Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej Komendy Głównej – bo chodzi o komendanta wojewódzkiego. Konkretnie postępowanie prowadzi rzecznik dyscyplinarny.
(jp)